امام‌جمعه شیراز در دیدار مسؤولان قضایی استان: برای ایجاد آرامش همه باید به یکدیگر کمک دهیم

امام‌جمعه شیراز با اشاره به نگاه کمونیستی و سوسیالیستی برخی افراد در مسائل حقوقی گفت: باوجود شکست این ایدئولوژی‌ها، هنوز هم برخی افراد در داخل، اَدای پیروان این ایدئولوژی‌ها را درمی‌آورند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در دیدار مسؤولان قضایی استان با وی در دفتر نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به مسؤولیت حساس دستگاه قضا اظهار داشت: بعضی از مشکلاتی که در نظام به وجود می‌آید موجب ناهنجاری‌هایی می‌شود که نوع برخورد دستگاه قضایی با آن بسیار مهم است و همه باید تلاش کنند در این‌گونه پرونده‌ها که جنبه سیاسی اجتماعی دارد، دقت بیشتری به خرج دهند تا پس از اقدام بر روی آن، بهانه دست جریان مخالف نظام داده نشود.

امام‌جمعه شیراز ادامه داد: باید به نقطه‌ای برسیم که کسانی که غرض ندارند بتوانند همدیگر را تحمل کنند و در این راستا مجال فعالیت مغرض‌ها را نیز تنگ کرد که این بهترین کار ممکن در دستگاه قضا است.

وی با تأکید بر تقویت آرامش در کشور اظهار داشت: برای ایجاد آرامش همه باید به یکدیگر کمک دهیم؛ البته بین اِسکات (ایجاد سکوت) و آرامش بخشیدن با درک موقعیت‌ها، باید تفاوت قائل شد.

دژکام صِرف گزارش‌دهی سازمانی را موجب پیشرفت ندانست و افزود: گزارش‌دهی ارزشمند است اما نیاز امروز جامعه ما صرف گزارش نیست، بلکه باید صمیمانه به تحلیل وضعیت خودمان بپردازیم و بدانیم برنامه‌مان برای آینده چیست.

امام‌جمعه شیراز ادامه داد: در این سال‌ها مُدام گفته می‌شود که تعداد پرونده‌های قضایی بسیار و تعداد قاضیان کم است اما راه‌حلی داده نمی‌شود، بنابراین باید آینده را تحلیل کنیم و بدانیم از کجا به کجا می‌خواهیم برسیم و این نگاه تقویت شود.

وی افزود: باید فضایی را ایجاد کنیم که تنها آرمانی حرف نزنیم، بلکه برنامه‌ها را عملیاتی و شفاف اعلام کرده و نتیجه آن را نیز بسنجیم و بگوییم می‌توانیم فلان مشکل را حل کنیم و پس‌ازآن رصد و پایش کنیم.

دژکام با خواندن این بیت از مولانا که می‌سراید: «گر نه موشی دزد در انبان ماست/حاصل اعمال چل ساله کجاست؟/ اول ای جان دفع شر موش کن/وانگهان در جمع گندم کوش کن»، اصلاح و تغییر اساسی را ابتدا از درون مجموعه دانست و گفت: گاهی می‌خواهیم امید بدهیم اما از مسائل اساسی مجموعه خود غافل می‌شویم.

امام‌جمعه شیراز همچنین گفت: در مسائل قضایی و حقوقی باید گروه اندیشه‌ورزی وجود داشته باشد که هم برنامه‌ها را پایش کند و هم نظریه بدهد زیرا در بحث عدالت خلاء نظریه‌پردازی داریم.

دژکام افزود: همه کسانی که درصدد اجرای عدالت هستند باید به یک نظریه پذیرفته‌شده معتقد باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در تشریح نگاه کمونیستی و اشتباه برخی از افراد در اوایل انقلاب با اشاره به نمونه‌ای از این نگاه غلط در مسائل حقوقی گفت: گاهی در باب خانه‌های مصادره‌ای، تعمد در برخی از افراد دیده می‌شد و چیزی را که لازم نبود مصادره شود را طوری برای آن پرونده تشکیل می‌دادند که مصادره شود؛ چراکه نگاهشان کمونیستی بود و در این نگاه هرکس که پولدار بود را گناهکار می‌دانستند.

وی با بیان اینکه این نگاه اشتباه به افراد سرمایه‌دار را که از سوسیالیزم و کمونیزم آمده را چگونه باید اصلاح کرد؟ افزود: ما شکست این ایدئولوژی‌ها را جلوی چشممان دیده‌ایم و جالب اینکه هنوز برخی‌ها اَدای آنان را درمی‌آورند.

امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه هر فردی که پولدار است گناهکار نیست، تصریح کرد: تنها هرکس درآمد غیرمشروع داشته است باید برگرداند.

وی با بیان اینکه گاهی گفته می‌شود که در فلان مسئله حقوقی ما استفتاء کردیم، غافل از اینکه گاهی فتواها نیز متعدد می‌شود، افزود: من نمی‌دانم در دانشکده‌های حقوق چه می‌گذرد اما یک‌سری مسائل حقوقی پاسخ جدی می‌خواهد که خود فقیه هم راحت‌تر فتوا دهد؛ وگرنه با وضع موجود همین آش و کاسه خواهد بود و نمی‌توان انتظار تغییر داشت.

گفتنی است در این دیدار، رییس کل دادگستری، معاونین دادگستری، دادستان شیراز، مدیران کل دستگاه های تابعه قوه قضائیه، مدیرکل زندان های فارس، معاونین اداره کل و رؤسای زندان های شیراز حضور داشتند.نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*