اخبار کوتاه

تاکید معاون اول دستگاه قضا بر حرفه آموزی و ایجاد اشتغال برای زندانیان/ دعوت رییس جدید سازمان زندان‌ها از صاحبنظران و نخبگان و گروه‌های جهادی برای همفکری

آیین معارفه رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینى و تربیتى کشور با حضور معاون اول دستگاه قضا و جمعى از مسئولان دستگاه قضایى، برگزار شد.

خبرگزاری میزان – آیین معارفه رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینى و تربیتى کشور با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنى اژه‌اى معاون اول دستگاه قضا، غلامحسین اسماعیلی رییس حوزه ریاست قوه قضاییه و جمعى از مسئولان دستگاه قضایى، برگزار شد.

در این مراسم از زحمات اصغر جهانگیر تقدیر و مهدی حاج محمدی به عنوان رییس جدید سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور معرفی شد.

معاون اول قوه قضاییه بر لزوم حرفه آموزی و ایجاد اشتغال برای زندانیان تاکید کرد
معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه وظیفه ما فقط نگهداری نیست، گفت: علاوه بر نگهداری وظیفه تعلیم و تربیت را داریم و باید با همه معذورات، تلاش کنیم.

وی با تاکید بر لزوم حرفه آموزی و ایجاد اشتغال برای زندانیان گفت: باید بستری برای رشد، حرفه آموزی و اشتغال یک زندانی پیدا کنیم؛ چرا که اگر یک زندانی بیکار باشد فساد می‌آورد و بعد از مدتی که از زندان آزاد می‌شود حرفه‌ای ندارد و نه تنها تبدیل به یک عنصر مفید نشده بلکه ممکن است عنصری بدتر از قبل شده باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید بر لزوم ایجاد ساز و کاری برای کاستن مشکلات زندانیان و خانواده‌های آن‌ها گفت: گاهی اوقات خانواده‌ها مقصر نیستند و خود زندانی نیز نادم و پشیمان است، باید بررسی کنیم که چه کاری می‌شود انجام داد تا علاوه بر مجازات، نگرانی و مشکلات زیادی برای خانواده‌ها پیش نیاید.

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر حفظ حقوق زندانی در زندان‌ها گفت: در زندان‌ها باید ترتیبی دهیم تا زندانی در داخل زندان مورد ظلم دیگری قرار نگیرد و و حقوق او را در زندان زیر پا نگذارند.

وی با تاکید بر لزوم احصا و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در امر زندانبانی گفت: باید همه ظرفیت‌ها را احصا کنیم و برای هر ظرفیت برنامه‌ای داشته باشیم و از ظرفیت‌های دیگران نیز برای هدف خود استفاده کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای خطاب به رییس سازمان زندان‌ها افزود: علاوه بر تماس با دادگستری و دادسرا‌ها از ظرفیت دادستانی کل کشور هم استفاده کنید؛ چرا که دادستانی کل کشور خیلی از موضوعات را تامین می‌کند که این دو فایده دارد. یکی اینکه نیاز به نیرو، امکانات و تجهیزات نیست و بسیاری از مواردی که مورد نظر شماست تامین می‌شود و دیگر اینکه ظرفیت‌های مختلفی وجود دارد.

رییس سازمان زندان‌ها: از گروه‌های جهادی دعوت می‌کنیم تا همفکری داشته باشند
محمد مهدی حاج محمدی در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید لاجوردی بیان کرد: از اعتماد رییس قوه قضاییه تشکر می‌کنم و امیدوارم در این سنگر جدید سرباز باوفایی برای نظام باشم. از زحمات دکتر جهانگیر و پرسنل سازمان قدردانی می‌کنم.

رییس سازمان زندان‌ها با اشاره به فرمایشات امام (ره) و رهبر معظم انقلاب افزود: امام خمینی در خصوص مسأله زندان‌ها فرمودند که زندان‌ها را به یک مدرسه آموزشی و تربیت اخلاقی تبدیل کنید تا گنهکاران شیرینی عدالت را بچشند که باب رحمت، گنهکاران را جذب می‌کند. رهبر انقلاب نیز بیان کرده‌اند که باید زندان به معنای واقعی آموزشگاه نیکی‌ها باشد و نباید خیال کنیم که فقط محکوم سر موعد به زندان بیاید و آزاد شود، بلکه نباید شرایط به گونه‌ای باشد که خانواده محکوم بیچاره و یا محکوم فاسق شود.

وی تصریح کرد: مکلف به ایجاد تحول هستیم و براساس دیدگاه رییس قوه قضاییه، به سمت تحقق آرمان‌های امام و رهبر انقلاب حرکت می‌کنیم. این تحول غیرممکن است مگر با اصلاح و تربیت بر پایه اقدامات مبنایی و حرفه آموزی و اشتغال که در این زمینه همه پرسنل باید نقش خود را ایفا کنند. برنامه‌های تحولی در کارگروه‌های پژوهشی بررسی می‌گردد و پس از تایید رییس قوه قضاییه، به سازمان زندان‌ها ابلاغ خواهد شد.

حاج محمدی بیان کرد: زندان و آسیب‌های وارده به زندانی و خانواده‌های آنها، نتیجه عملکرد اجزای مختلف جامعه است و رفع چالش‌ها نیازمند همت جمعی است و دولت و مجلس باید در کنار قوه قضاییه به مسئولیت شرعی و قانونی خود عمل کنند. نیازمند یاری نخبگان و صاحب نظران هستیم و از گروه‌های جهادی دعوت می‌کنیم تا همفکری داشته باشند.

رییس سازمان زندان‌ها بیان کرد: دستیابی به تحول نیازمند نیروی انسانی شایسته است. زندانبانی یک علم پیشرفته است که از نظر‌ها پنهان مانده است. زندانبان باید طبیب، مربی نگهبان و مددکار باشد و از امروز خودم را یک زندانبان می‌دانم و پیگیر دغدغه‌ها خواهم بود.

وی با بیان اینکه از مشکلات زندانبان‌ها نظیر کمبود منابع انسانی، کمبود امکانات رفاهی و غفلت از زندانبانی به عنوان مشاغل سخت اطلاع دارم و بنا داریم تا از نیرو‌های انقلابی حمایت کنیم، افزود: رویکرد اصلاحی به معنای چشم پوشی از امنیت و اقتدار زندان نیست و نباید نسبت به هر اقدامی بی تفاوت باشیم. به همیاری شما سخت محتاجیم و تقاضا دارم که سازمان را مانند خانواده خود بدانید و انشالله با لطف خداوند این محیط پرمشغله به یک محیط سرشار از معنویت تبدیل شود.

حاج محمدی اظهار کرد: از خانواده پرسنل کمال تشکر را دارم و اینجانب به عنوان یک زندانبان، دست همکاران خودم را می‌فشارم و مجددا از زحمات دکتر جهانگیر تشکر می‌نمایم.

رییس سازمان زندان‌ها در پایان سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار حاج قاسم سلیمانی خاطرنشان کرد: از حاج قاسم عزیز یاد می‌کنم که مایه آرامش بود و از روح بلندش مدد می‌گیریم که به ما در انجام وظایف کمک نماید.

رییس سابق سازمان زندان‌ها، گزارش عملکرد ۶ ساله خود را تشریح کرد۱۳۹۹/۰۳/۲۴ – ۰۹:۴۳
اصغر جهانگیر رییس سابق سازمان زندان‌ها در این مراسم در تشریح گزارش عملکرد ۶ ساله خود اظهار کرد: ده اولویت را در سازمان زندانها مدنظر قرار داده و در این سال‌ها تلاش کرده‌ایم که برخی از آنها را اجرایی کنیم.

وی در خصوص محکومان مهریه نیز گفت: ۳۸۴۹ نفر زندانی داشتیم که امروز ۱۲۱۹ نفر از محکومان مهریه به دلایل اینکه اعسارشان ثابت نشده و یا دلایل دیگر در زندان بسر می‌برند.

جهانگیر گفت: پرونده محکومان مالی ۱۲ درصد کاهش داشته است و ۶۰ هزار و ۳۴۷ نفر در زندان‌ها به مرخصی پایان حبس رفتند که کار بسیار بزرگی بود.

وی افزود: در حوزه نماز برای یازدهمین سال متوالی، توسط ستاد اقامه نماز کشور مورد تشویق قرار گرفتیم.

جهانگیر اضافه کرد: در تمامی حوزه‌های نماز بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد رشد داشته‌ایم و در راستای حفظ قرآن از ۳۰ تا ۹۴ درصد با رشد روبرو بودیم. ۵ طرح ویژه قرآن در زندان‌ها راه اندازی کردیم و همچنین برگزاری آزمون‌های سراسری حفظ قرآن و مسابقات کتاب و کتابخوانی در مناسبت‌های مختلف داشته‌ایم.

رییس سابق سازمان زندان‌ها ادامه داد: آموزش هنری ۶۳ درصد افزایش داشته است و برنامه‌های سواد آموزی در زندان‌ها اجرا شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*