اخبار کوتاه

دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس در بازدید از زندان های شیراز: تعداد۳۸۴۰نفر از محکومین زندان های فارس در اجرای بخشنامه تیرماه رئیس قوه قضائیه به مرخصی اعزام شدند

جلسه تعاملی بین اداره کل زندان های فارس و دادسرای شیراز با حضور دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاونین دادسرا، قضات ناظر بر زندان های شیراز، مدیرکل زندان های فارس و رؤسای زندان های شیراز با هدف بررسی وضعیت اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط براساس بخشنامه جدید ریاست قوه قضائیه در اداره کل زندان ها برگزار شد و پس از این جلسه، با زندانیان ملاقات و مشکلات قضایی ۱۲۰ زندانی در بازداشتگاه مرکزی و اندرزگاه نسوان زندان مرکزی شیراز را مورد بررسی قرار دادند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس گفت: جلسه تعاملی در راستای کاهش جمعیت کیفری و با هدف بررسی اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط، براساس بخشنامه جدید ریاست قوه قضائیه با هدف تأمین سلامت زندانیان و اعطای مرخصی به آنان، که در تیرماه ابلاغ گردید برگزار شده است و نحوه اجرای دستورالعمل ها و بخشنامه ها درخصوص اعطای مرخصی بررسی گردید.
حیدر آسیابی اظهار داشت: با اجرای بخشنامه ها و دستورالعمل های قوه قضائیه مبنی بر حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری زندان ها، موجودی زندان های استان تا پایان تیرماه نسبت به آمار موجودی پایان سال گذشته ۷درصد و آمار محکومین نیز ۱۰درصد کاهش داشته است.
وی اضافه کرد: آمار متهمین تحت قرار استان ۱۸درصد است که به میزان چهار ونیم درصد از سطح میانگین کشوری کمتر است.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس با اشاره به تأکیدات ریاست قوه قضائیه مبنی بر جلوگیری از ورود متهمین به زندان ها گفت: با توجه به حساسیت ریاست قوه قضائیه در خصوص ورود افراد تحت قرار به زندان ها، باید همکاران قضایی تا جایی که امکان دارد از فرستادن متهمین به بازداشتگاه ها خودداری کنند.
آسیابی گفت: موضوع معرفی متهمین به بازداشتگاهها در اجرای ماده ۲۲۶ قانون آیین دادرسی کیفری و براساس دستورالعمل های صادره کاهش جمعیت کیفری باید بررسی شود هر زمان متهم، کفیل یا وثیقه معرفی کرد هرچند خارج از وقت اداری باشد قاضی صادر کننده قرار یا قاضی کشیک مکلف به پذیرش آن می باشد.
وی تأکید کرد: قضات ناظر بر زندان ها و اجرای احکام در سطح استان لازم است نهایت تلاش خود را در استفاده از ظرفیت بخشنامه جدید قوه قضائیه بکار گیرند و به تمامی زندانیان مشمول با تعدیل تأمین، مرخصی اعطاء نمایند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گفت: از زمان ابلاغ بخشنامه جدید ریاست قوه قضائیه در تیرماه درخصوص اعطای مرخصی به زندانیان به منظور پیشگیری از بیماری کرونا و ارتقای سلامت آنان، تاکنون به تعداد ۳۸۴۰نفر از زندانیان در سطح زندان های استان مرخصی اعطاء شده است و همچنان پیگیری پرونده زندانیان مشمول مرخصی ادامه دارد.
آسیابی همچنین یادآور شد: تعداد ۱۹۹۸نفر از زندانیان از ابتدای سال جاری با مرخصی پایان حبس از زندان های استان آزاد شده اند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همچنین تأکید کرد: اجرای دادرسی الکترونیکی در قانون پیش بینی شده است و با توجه به شیوع بیماری کرونا، باید این موضوع تقویت و ملاقات های زندانیان با قضات از طریق ویدئو کنفرانس انجام شود و بازدید قضات از زندان ها با رعایت دستورالعمل ها بهداشتی صورت گیرد.
مدیرکل زندان های فارس در ابتدای این جلسه نکات مورد تأکید رؤسای زندان ها در تعامل با مجموعه قضایی را بیان کرد و گفت: کاهش جمعیت کیفری، توسعه فعالیت های اصلاحی و تربیتی، استفاده از تکنولوژی های روز و توسعه دادرسی الکترونیکی از جمله برنامه های سازمان زندان ها در دوران تحول دستگاه قضا می باشد.
اسحاق ابراهیمی افزود: در راستای کاهش جمعیت کیفری، پیشنهاد می شود پذیرش وثائق و کفیل، استفاده از مجازات های جایگزین حبس و استفاده از ظرفیت پابند الکترونیکی، اعطاء تسهیلات با استفاده از تأسیسات حقوقی مندرج در قانون و سعی در عدم معرفی به زندان و بازداشتگاه درحد امکان، مورد توجه قضات قرار گیرد.
وی تأکید کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و به منظور پیشگیری از این بیماری، زیرساخت های استفاده از فناوری های نوین و دادرسی الکترونیکی در زندان ها فراهم شده است، از این ظرفیت ارتباطی در کلیه مجتمع های دادسرا نیز استفاده شود تا از اعزام زندانیان به مراجع قضایی جلوگیری شود.
شایان ذکر است پس از این جلسه، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاونین دادسرا و قضات ناظر بر زندان های شیراز با حضور مدیرکل زندان های فارس، رئیس بازداشتگاه و مدیر زندان مرکزی شیراز با زندانیان چهره به چهره ملاقات و مشکلات قضایی ۱۲۰زندانی در بازداشتگاه و اندرزگاه نسوان زندان مرکزی شیراز بررسی و دستور لازم صادر شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*