اخبار کوتاه

دوازدهمین جشنواره تئاتر زندان های استان فارس برگزار می شود

جلسه چگونگی برگزاری دوازدهمین جشنواره تئاتر زندان های استان فارس با حضور حمیدرضا جهانگیری مشاور  مدیر کل، حامد کریمی رئیس اداره فرهنگی و تربیتی، کارشناسان و مربیان تئاتر اداره کل و زندان مرکزی برگزار و شیوه نامه جشنواره تهیه گردید.

مشاور  مدیر کل زندان های فارس ضمن قدردانی از عوامل اجرایی جشنواره های اخیر تئاتر زندان های فارس، بر استفاده از تئاتر در جهت تعلیم و تربیت و بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه تأکید کرد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه در جشنواره تئاتر هدف رقابت نیست بلکه آموزش زندانیان مهم است گفت: اهداف جشنواره، استفاده بهینه و کاربردی از هنر تئاتر در راستای اهداف اصلاحی و تربیتی و ایجاد بستر لازم به منظور استعداد سنجی زندانیان علاقمند برای انجام فعالیت در این حوزه است.

وی اضافه کرد: ایجاد شرایط لازم برای اندیشیدن، نوشتن و بیان آزادانه عقاید و نظرات و بالابردن حس اعتماد به نفس برای انجام کارگروهی در صحنه تئاتر و در نتیجه ارتقاء مهارت های زندگی اجتماعی و شناسایی استعدادهای درخشان در تئاتر و معرفی آن به جامعه هنر دوست و هنر پرور استان فارس از دیگر اهداف برگزاری جشنواره در بین زندانیان است.

مشاور مدیرکل زندان های فارس ادامه داد: پرنمودن اوقاف فراغت زندانیان با برنامه های هدفمند و مؤثر بویژه هنر تئاتر، گسترش فرهنگ مطالعه در حوزه تئاتر، انجام آموزش های غیر مستقیم مهارت های اساسی زندگی و اجتماعی و آمادگی لازم برای بازگشت به جامعه و زندگی بدون جرم در جامعه، مورد تأکید مسؤولین فرهنگی زندان هاست.

جهانگیری اظهار داشت: ارایه آموزش های تخصصی و هدفمند در زمینه تئاتر به زندانیان به منظور آشنایی آنان با مفاهیم و همچنین ظرفیت های هنرهای نمایشی برای بیان عقاید و نظرات و ارتباط موثر با مخاطب باید مورد توجه حوزه هنری زندان ها قرار گیرد.

لازم به ذکر است این جشنواره در گرایش های تئاتر صحنه ای، تئاتر خیابانی، تعزیه، نمایشنامه خوانی، و نمایشنامه نویسی، در دو مرحله در فصل آینده برگزار می گردد.

مرحله اول بازبینی آثار شرکت کننده زندانیان در زندان و مرحله دوم به صورت متمرکز و حضوری در زندان مرکزی شیراز برگزار می گردد و گروه های منتخب نسبت به اجرای آثار خود اقدام خواهند کرد.

موضوعات آثار شرکت کننده در جشنواره آزاد بوده اما آثاری که با موضوعات مرتبط با زندانی و جرم و اصلاح و تربیت باشد دارای اولویت می باشند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*