اخبار کوتاه

رئیس شورای قضایی استان فارس: ستاد دیه با همت خیرین نیک‌اندیش استان، زمینه آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد را فراهم نماید

دوازدهمین نشست شورای قضایی استان فارس، با حضور رئیس کل دادگستری استان، دادستان عمومی و انقلاب شیراز، معاونین رئیس کل و اعضای شورای قضایی استان فارس در اداره کل زندان ها برگزار و مشکلات زندان های استان در حوزه قضایی بررسی و از زندان مرکزی شیراز بازدید بعمل آمد.
رئیس کل دادگستری فارس در نشست شورای قضایی استان با تأکید بر حضور همگانی مجموعه قضایی در گردهمایی بصیرت، مصادف با ۹ دیماه، روز تجدید بیعت با رهبری گفت: در روز ۹ دی ماه همه ما باید در این گردهمایی حضور فعال داشته باشیم و توطئه دشمنان را خنثی نماییم.
حجت الاسلام و المسلمين سيدکاظم موسوی در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها تأکید کرد: قاطعیت اجرای احکام درخصوص جرایم خشن اعمال شود و فراتر از قانون عمل نشود.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با اشاره به تأكيدات ریاست معظم قوه قضائیه، درخصوص پایش زندان و رسیدگی به وضعیت زندانیان، تعیین تکلیف زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها گفت: تأمین امنیت جامعه خط قرمز قوه قضائیه و مجموعه قضایی است؛ بنابراين باید با زندانیان جرایم مهم با شدت و بدون اغماض برخورد و مُرّ قانون در خصوص آن ها اعمال شود و همچنین زندانیان واجد شرایط اعطای تسهیلات نیز تعیین تکلیف شوند.
حجت الاسلام والمسلمين موسوی با اشاره به تأکیدات حضرت آیت الله رئیسی، ریاست معظم قوه قضائیه مبنی بر بازدید هدفمند و مستمر قضات از زندان ها تصریح کرد: نظارت و ارزشیابی قضات و حفاظت اطلاعات دادگستری بر كميت و كيفيت بازدید قضات از زندان ها نظارت کند.
وی افزود: بازدید از زندان ها باید به صورت هدفمند باشد و بازخورد آن به مديريت قضايي استان منعکس گردد.
رئیس کل دادگستری فارس با تأکید براینکه زندان راهکار قانونی و زندانبانی بسیار سخت و دشوار است از سایر قضات استان خواست که به منظور جلوگیری از ورود بی رویه افراد به زندان ها، ابتدا به دنبال جمع آوري ادله جرم بوده و بعد دستور بازداشت فرد متهم صادر گردد.
وی همچنین خطاب به خانواده های زندانیان محکومیت های مالی گفت: زندانیانی که تاکنون دادخواست اعسار نداده اند به مراجع قضایی مراجعه و دادخواست خود را اعلام نمایند تا در صورتي كه عدم توانايي در پرداخت محكوم به آنان محرز شود شرایط به گونه ای فراهم گردد که این افراد در زندان نباشند.
رئیس کل دادگستری فارس تأکید کرد: تعداد ۱۱۲ زندانی مالی با بدهی کمتر از ۲۰میلیون تومان در زندان های استان می باشند كه لازم است ستاد دیه با همت خیرین نیک‌اندیش استان، زمینه آزادی این افراد را همزمان با میلاد حضرت زینب(س) فراهم نماید.
وي تصريح كرد: جشن گلریزان آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد مختص ماه مبارک رمضان نيست و بايد ترتيبي اتخاذ شود تا زندانيان نيازمند كمك هر زمان كه لازم باشد از امداد خيرين بهرمند شوند.
رئيس شوراي قضايي استان با اشاره به بخشنامه اخیر دادستان کل کشور گفت: در راستای عفو مقام معظم رهبری تا كنون بیش از ۵هزار نفر از زندانیان استان آزاد شده اند و امیدواریم با اجرای بخشنامه جدید ظرف ۱۰ روز آینده نیز تعداد بیشتری از زندانیان آزاد شوند.
در ابتدای اين نشست قضايي نيز اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندان های فارس گزارشی از وضعیت آماری و اقدمات صورت گرفته در ۹ ماهه اول سال جاری ارائه کرد و گفت: استان فارس دارای بیشترین حوزه قضایی و تعداد زندان و بازداشتگاه، در کشور می باشد و بعد از استان های تهران و خراسان رضوی رتبه سوم جمعیت کشوری را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل زندان های فارس افزود: بیشترین جرایم استان، مربوط به مواد مخدر و سرقت می باشد و تعداد زندانیان صرفاً محکوم مالی ۸۹۳ نفر است که از این تعداد، بدهی ۱۱۲ نفر آنان کمتر از ۲۰میلیون تومان بوده که لازم است با همکاری ستاد دیه و همت خیرین استان، زمینه آزادی آنان را فراهم کنیم.
اسحاق ابراهیمی گزارشی از اقدامات انجام شده طی ۹ماهه در سال جاری ارائه کرد و اظهار داشت: بیش از ۶۵ درصد زندانیان در برنامه های آموزشی قرآن شامل روخوانی، روان خوانی، مفاهیم و ترجمه، صوت و لحن و حفظ قرآن از یک جزء تا کل قرآن در حال فعالیت هستند.
وی افزود: اقامه نماز جماعت و سخنرانی های بین الصلاتین در کلیه زندان های تابعه توسط ۵۵ نفر از روحانیون با مشارکت ۹۷% زندانیان روزانه برگزار می شود و این اداره کل طی ۸ سال متوالی، به عنوان دستگاه برتر در بین دستگاه های اجرایی و قضایی استان در امر اقامه نماز معرفی شده است.
مدیرکل زندان های فارس یادآور شد: کلاس های آموزشی در مقاطع مختلف دوره اول و دوم بیرستان در مدرسه تزکیه عادل آباد برای تعداد ۳۹۵ نفر زندانیان در حال برگزاری است و زندانیان بیسواد و کم سواد نیز در کلیه زندان های استان تحت آموزش قرار دارند.
وی ادامه داد: تعداد ۱۳۴۰ نفر از زندانیان در بخش های کارگاهی، خوداشتغالی و اعزام بکار مشغولند و تعداد ۸۴۰ نفر در بخش های خدماتی و غیردرآمدزا اشتغال دارند که در مجموع ۲۱۸۰نفر در بخش های مختلف مشغول به کار هستند.
ابراهیمی گفت: طرح متادون درمانی در زندان های سطح استان به صورت منظم و طبق رعایت مفاد پروتکل وزارت بهداشت و درمان اجرا می شود و طرح روان درمانی با بکارگیری و حضور روانشناسان مجرب در مجتمع حرفه آموزی، اندرزگاه نسوان زندان های مرکزی، جهرم و کازرون، و اندرزگاه مشاوره جوانان و بزرگسال زندان مرکزی اجرا می گردد.
مدیرکل زندان های فارس ادامه داد: انجام بیماریابی منظم، تکمیل فرم سلامت بدو ورود، تکمیل فرم غربالگری روانشناختی و درمان زندانیان بیمار و انجام دقیق مراحل درمان در بهداری زندان و در صورت نیاز اعزام به مراکز درمانی بیرون از زندان از دیگر اقداماتی است که در زندان های استان انجام می شود.
وی در ادامه از تعامل مطلوب مجموعه قضایی با زندان های استان قدردانی و تأکید کرد: در راستای اجرای بخشنامه جدید کاهش جمعیت کیفری امیدواریم با همت قضات استان جمعیت زندان ها کاهش یابد تا به اهداف مورد تأکید ریاست معظم قوه قضائیه در راستای رعایت حقوق شهروندی دست یابیم.
شایان ذکر است ستاد دیه استان فارس با شماره حساب ۱۰/ ۱۱۹۹۱۱۹۹ نزد کلیه شعبه بانک ملت و شماره کارت بانکی ۶۱۰۴۳۳۷۷۷۰۰۳۰۹۶۱ و از طریق سامانه تلفن همراه #۷۷۷۷۰۷۱*۷۸۰* آماده دریافت کمک های نقدی خیرین در امر آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد استان فارس می باشد.


نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*