زندان های فارس نماد عینی زندانبانی اسلامی هستند

استان فارس از نظر جمعیت کیفری بعد از استان های تهران و خراسان رضوی قرار دارد و به دلیل وسعت و تعداد شهرهای استان، از نظر تعداد زندان، اولین استان کشور محسوب می شود.
از زمان حضور سید حشمت اله حیات الغیب به عنوان مدیرکل زندان ها در استان فارس طی ۳ سال گذشته، اقدامات شاخصی در زمینه ارتقای زندانبانی اسلامی و اصلاح و تربیت زندانیان و بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه، در زندان ها انجام داده است. زیرساخت های برنامه های اصلاحی و تربیتی فراهم شده است بیش از ۱۲۰هزار مترمربع از فضای زندان ها، بازسازی، بهسازی و نوسازی شده است و بیش از۴۰هزار مترمربع فضای خوابگاهی، آموزشی و کارگاهی به فضای موجود اضافه شده است . همه این اقدامات در راستای اصلاح و تربیت مطلوب زندانیان و بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه انجام شده است.

آسایشگاه سربازان وظیفه در زندان مرکزی شیراز

فعالیت های انجام شده در زندان ها به گونه ای است که باید گفت زندان های فارس نماد عینی زندانبانی اسلامی هستند. این موضوع شعار نیست و با مدیریت جهادی در زندان های استان محقق شده است و زندانیان باید تلاش کنند تا از شرایط مهیا شده به نحو مطلوب و در جهت اصلاح و تربیت خود استفاده کنند تا آسیبی متوجه آنان نگردد.
سید حشمت اله حیات الغیب مدیرکل زندان های فارس در جمع مسؤولان ستادی و رؤسای زندان ها، ضمن قدردانی از تلاش شبانه روزی کارکنان زندان ها در خصوص ارائه خدمات مطلوب به زندانیان و ارتقای سطح خدمات زندانبانی اسلامی در سطح زندان های استان، با اشاره به اینکه در سال ۹۶ اقدامات بزرگی در کلیه زندان ها انجام شده است گزارشی از وضعیت اقدامات انجام شده در حوزه های مختلف ارائه کرد.
مدیرکل زندان های فارس افزود: بزرگترین زندان جنوب استان با ظرفیت ۵۰۰نفر در لارستان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت و در راستای ارائه خدمات بهتر به زندانیان، در فاز جدید بازداشتگاه۱۵۰نفره بوانات، ۴۸۵متر فضای فیزیکی به فضای موجود اضافه شده است.
حیات الغیب ادامه داد: تمام بخش های زندان آباده، بازسازی و بهسازی شده است و ۳۰۰متر مربع به فضای فیزیکی زندان اقلید در فاز جدید اضافه شده است.
وی یادآور شد: در زندان مرودشت، اقدامات اساسی در زمینه امنیتی، بازسازی و بهسازی محیط خوابگاهی زندانیان و بخش های اداری انجام شده است و چهره زندان در تمام ابعاد تغییر کرده است.
مدیرکل زندان های فارس اضافه کرد: در زندان مرکزی شیراز، اندرزگاه های جدید با ظرفیت ۵۴۸ نفر احداث و با امکانات رفاهی تجهیز و با حضور رییس کل دادگستری استان و اعضای شورای قضایی استان در دهه فجر راه اندازی گردید.
حیات الغیب گفت: تعداد۲ دستگاه ایکس ری در فیلترهای ورودی زندان مرکزی و مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیراز به منظور جلوگیری از ورود اشیاء ممنوعه راه اندازی شده است.
مدیرکل زندان های فارس با بیان اینکه بیشترین اقدامات در زندان فسا انجام شده است گفت: بیش از ۵۰۰۰ متر مربع فضای فیزیکی شامل سالن ملاقات حضوری، خصوصی ، سالن انتظار، قرنطینه، مسجد، بهداری و یک سوله خوابگاهی فرهنگی و اندرزگاه جدید به زندان فسا اضافه و عملیات ساختمانی دیوار پیرامونی زندان به پایان رسیده است.
حیات الغیب اظهار داشت: عملیات گازرسانی به زندان هایی که فاقد گازشهری بوده اند از جمله؛ مجتمع حرفه آموزی و کار درمانی (پیربنو)، زندان های داراب ، نورآباد، فسا ، پروژه جدید زندان های لار و قیروکارزین در تعامل بامدیر عامل شرکت توزیع گاز استان انجام شده است.
وی همچنین از راه اندازی کارگاه اشتغال و حرفه آموزی در زندان داراب خبر داد و گفت: در سال جاری کلنگ کارگاه حرفه آموزی و اشتغال در زندان داراب در زمینی به مساحت۵۳۰مترمربع به زمین زده شد و با افتتاح آن زمینه اشتغال بیش از ۵۰درصد از زندانیان فراهم می شود و همچنین آشپزخانه صنعتی و نانوایی زندان در سال جاری راه اندازی شده است.
مدیرکل زندان های فارس افزود: پروژه جدید زندان نورآباد با ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی شروع شده و با تأمین اعتبار مراحل ساخت ادامه می یابد.
حیات الغیب همچنین به اقدامات انجام شده در سایر زندان ها نیز اشاره کرد و گفت: در بازداشتگاه مرکزی شیراز بازسازی و بهسازی اساسی انجام شده، در کانون اصلاح و تربیت کارگاه اشتغال و حرفه آموزی به مساحت۵۰۰مترمربع در دهه فجر راه اندازی شده است و در زندان های جهرم، استهبان، نی ریز، فیروزآباد و… نیز تغییرات اساسی انجام شده است.
وی اضافه کرد: کارگاه اشتغال و حرفه آموزی و سوله خوابگاهی به مساحت۷۰۰مترمربع در زندان کازرون احداث و در هفته قوه قضاییه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته است.
این مقام مسؤول در زندان ها همچنین با اشاره به اینکه مجموعه یگان حفاظت در زندان ها تغییرات اساسی کرده است گفت: کلیه آسایشگاه و سالن غذاخوری سربازان وظیفه در زندان ها، بازسازی و بهسازی و تعدادی نیز احداث شده است و مجموعه اداری یگان حفاظت کاملاً بازسازی شده اند.
مدیرکل زندان های فارس همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه های مختلف ارائه کرد و اظهار داشت: چارت تشکیلاتی برای بازداشتگاه های جدید التأسیس بوانات و قیروکارزین ایجاد شده است.
حیات الغیب ادامه داد: بهداری زندان های استان به لوازم مورد نیاز پزشکی و بیمارستانی شامل؛ تعداد ۷ دستگاه یونیت دندانپزشکی، ۶ دستگاه دی سی شوک، تعدادی دستگاه نوار قلب و یک دستگاه اتوشیمی ( آنالایزر) تجهیز شده است.
وی افزود: یک دستگاه آمبولانس پیشرفته جهت انتقال زندانیان اورژانسی از مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیراز به مراکز درمانی نیز با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دانشگاه علوم پزشکی شیراز با مبلغ ۴میلیارد ریال به این اداره کل اهداء شده است.

آسایشگاه زندانیان زندان مرکزی شیراز

اندرزگاه قرآن و عترت در زندان مرکزی شیراز

آسایشگاه زندانیان زندان مرکزی شیراز

آسایشگاه زندانیان زندان آباده

آسایشگاه زندانیان اندرزگاه نسوان زندان آباده

آسایشگاه زندانیان زندان مرودشت

زندان مرودشت

آسایشگاه زندانیان زندان اقلید

آسایشگاه زندانیان زندان داراب

آسایشگاه زندانیان زندان جهرم

احداث سوله کارگاهی و آموزشی در زندان فسا

احداث سالن ملاقات ویژه خانواده زندانیان در زندان فسا

احداث سوله کارگاهی در کانون اصلاح و تربیت شیراز

احداث نمازخانه در بازداشتگاه مرکزی شیراز

افتتاح زندان جدید لارستان

سالن ملاقات حضوری زندان مرکزی شیراز

راه اندازی صداو سیمای عادل آباد

راه اندازی دستگاه ایکس ری در زندان مرکزی و مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیراز

سالن غذاخوری سربازان وظیفه در زندان مرکزی شیراز

آمبولانس اهدایی پیشرفته به اداره کل زندان ها

این اقدامات بخشی از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در سال ۹۶ می باشد که با تلاش شبانه روزی کارکنان زندان های استان انجام شده است.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*