فاز اول دادرسی الکترونیک با حضور رئیس کل دادگستری استان فارس از طریق ویدئو کنفرانس در مجتمع قضایی شهید قدوسی شیراز و زندان مرکزی شیراز راه اندازی شد

رئیس کل دادگستری فارس در آئین افتتاح این طرح که برای اولین بار در کشور انجام شد با بیان اینکه امروز شاهد بخش دیگری از نوآوری ها در قوه قضائیه هستیم گفت: با افتتاح این طرح خدمات قضایی آسان تر به مراجعان ارائه می شود.

علی القاصی با اشاره به اینکه دادرسی الکترونیک در راستای خدمت رسانی بهتر به مردم راه اندازی شده است، گفت: نظام قضایی جمهوری اسلامی به پیشرفت های قابل وصفی بویژه در بحث تسریع در رسیدگی ها و دادرسی عادلانه دست یافته است.
نماینده عالی قوه قضائیه در فارس در این مراسم که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، تصریح کرد: دادرسی الکترونیک قضایی در راستای خدمت رسانی بهتر قضایی به مردم و تکریم بهتر مراجعان و همچنین رعایت حقوق شهروندی زندانیان راه اندازی شده است.
القاصی با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی در حوزه دستگاه قضایی به پیشرفت های قابل وصفی در بحث تسریع در رسیدگی ها دست یافته است افزود: اگر دستاوردهای امروز را با گذشته مقایسه کنیم در می یابیم زیر ساخت هایی که امروز در حوزه قضائی و فناوری ایجاد شده در خور توجه ومثال زدنی است.
وی با یادآوری این مطلب که تمام توان و ظرفیت مجموعه قضایی از لحاظ نیرو و تجهیزات در این راستای کاهش اطاله دادرسی و رسیدگی سریع به پرونده ها در نظر گرفته شده است در توصیف مزایای این طرح اظهار داشت: با اجرای این طرح خدمات قضایی را آسان تر، با صرف هزینه های کمتر و با کمترین تجدید وقت به مردم ارائه خواهیم کرد.
رئیس کل دادگستری فارس با یادآوری اینکه سامانه ابلاغ الکترونیک که در سال گذشته در نظام قضایی کشور راه اندازی شد در رفع بسیاری از مشکلات و معضلات موثر بود، خاطر نشان کرد: این سامانه به بهترین وجه و با کمترین مشکل در سراسر استان عملیاتی شد و هم اکنون بالغ بر ۵۵ درصد ابلاغ به شکل الکترونیک انجام می شود، این در حالی است که در برخی از شعب تا ۹۵ درصد ابلاغات به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد.
القاصی با اشاره به اینکه کاهش هزینه ها و رعایت حریم افراد، کاهش اتلاف وقت و استفاده کمتر از نیروی انسانی از اهداف این طرح است، خاطرنشان کرد: پس از راه اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک اصحاب پرونده در سریع ترین زمان می توانند نتیجه دادرسی را روی سامانه و تلفن همراه دریافت نمایند.
وی افزود: این سامانه موفق ترین گامی بود که در نظام قضایی برداشته شد و استان فارس در این مسیر موفق ترین و پیشرو ترین استان کشور است.
رئیس شورای عالی قضایی استان فارس با اشاره به اینکه برنامه های ملاقات چهره به چهره مردمی، نتایج بسیار خوبی را در امر رعایت کرامت انسانی و حقوق شهروندی مراجعان و حق دسترسی به مسئولان قضایی در پی داشته است یادآور شد: اجرایی کردن ایجاد بستر انجام دادرسی الکترونیک نیز در راستای همین امر و با استفاده از ظرفیت های قانون آئین دادرسی کیفری و به کار گیری فناوری و تجهیزات الکترونیکی ایجاد شده است.
القاصی در خصوص وضعیت زندان های استان نیز گفت: امروز وضعیت زندان های ما با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد و سامانه ارتباطی مجتمع کیفری شیراز با زندان مرکزی شیراز در حفظ حقوق شهروندی زندانیان موثر است . وی افزود در این طرح زمینه برقراری ارتباط با زندانیان فراهم است و تلاش می شود تا هیچ مانع و فاصله ای بین مددجویان زندانها و مقام قضایی وجود نداشته باشد.
وی همچنین با اشاره به اینکه در ساختمان های جدیدی زیر ساخت های این طرح ایجاد می شود، اظهار داشت: این به این معنا نیست که دادرسی به شکل سنتی وجود نداشته باشدبلکه این امکان جدید مکمل شیوه های سنتی دادرسی خواهد بود.
پیش از این نیز سید عبد النبی نجیبی معاون قضایی ، برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان فارس به تشریح روند اجرای این پروژه پرداخت و گفت: در فاز اول سه نقطه در زندان های شیراز و ۴ شعبه محاکم کیفری یک و دو شیراز به تجهیزات زیرساختی اجرای طرح دادرسی الکترونیک مجهز شده اند.
وی افزود: بستر و دستورالعمل قانونی طرح با استفاده از ظرفیت های قانون آئین دادرسی کیفری تهیه شده است و هدف از اجرای آن تسهیل ملاقات زندانیان با قضات در راستای حفظ حقوق شهروندی و انجام محاکمات به صورت الکترونیک است.
مدیرکل زندان های استان فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه قریب به ۷۰ هزار اعزام در سال از زندان به مراجع قضایی داریم گفت: با اجرای این طرح ضمن کاهش این آمار و برقراری امنیت بیشتر ، زمینه کاهش هزینه ها نیز فراهم می گردد.
در این مراسم زمینه ملاقات چند زندانی با قضات کیفری و اجرای احکام فراهم و رئیس کل دادگستری استان در گفتگوی ویدئویی با چند زندانی، با مرخصی زندانیان مالی به شرط بررسی کمیته طبقه بندی زندان به مدت ۱۵ روز موافقت کرد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*