مدیرکل زندانهای فارس خبرداد: راه اندازی دستگاه ایکس ری در فیلتر ورودی زندان مرکزی شیراز برای اولین بار

مدیرکل زندان های فارس پس از بازدید رئیس کل دادگستری و اعضای شورای قضایی استان از زندان های شیراز در نشست تخصصی با مسئولین قضایی استان ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت اله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران باوفای ایشان گفت: از حضور مستمر مسئولین قضائی در زندان های شیراز و بررسی مشکلات زندانیان قدردانی می کنم.

سیدحشمت اله حیات الغیب افزود: الحمدالله در سال گذشته با رهنمودهای رئیس کل دادگستری استان و پیگیری معاونین قضایی، به ویژه آقای رجائی نسب معاون قضایی رئیس کل در امور زندان ها، صالحی دادستان مرکز استان و دکتر فرهادی معاون دادستان در حوزه نظارت بر زندان ها و قضات ناظر زندان، توفیقات خوبی در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان های استان انجام شده است به گونه ای که آمار موجود زندانیان در سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه آن در سال ۹۴ به میزان ۱۰درصد کاهش یافته است و آمار ورودی زندانیان ۱۲درصد و آمار متهمین ۵درصد کاهش داشته است.
وی اضافه کرد: در سال ۹۵ به تعداد۷۵۴۲ مورد بازدید قضات از زندان های استان انجام شده است که این آمار در مقایسه با بازدید قضات با سایر زندان های کشور قابل توجه بوده است و استان فارس در رتبه های اول و دوم کشوری در زمینه بازدید قضات را دارد.
مدیرکل زندان های فارس با اشاره به بخشنامه ریاست محترم قوه قضائیه درخصوص استفاده زندانیان واجد شرایط از مرخصی ماه مبارک رمضان گفت: تاکنون ۲۵۴۳نفر از زندانیان واجد شرایط به مرخصی اعزام شده اند و تعداد ۲۸۴نفر از زندانیان با مرخصی پایان حبس از زندان آزاد که در مجموع ۲۸۲۷ نفر از زندانیان واجد شرایط استان از مرخصی ایام ماه مبارک رمضان استفاده کرده اند.
حیات الغیب یادآور شد: درخصوص آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در سه ماهه اول سال جاری نیز زمینه آزادی تعداد ۲۰۵نفر از طریق ستاد مردمی دیه استان فراهم شده است.
مدیرکل زندانهای فارس همچنین درخصوص راه اندازی دستگاه ایکس ری در زندان مرکزی شیراز گفت: با استفاده از دستگاه ‘ایكس ری’ در زندان مرکزی شناسایی و كشف مواد مخدر و اشیاء ممنوعه همچون فلزات، گوشی تلفن همراه، مموری و ….در مبادی ورودی زندان با دستگاه مذکور قابل شناسائی می باشد.
سیدحشمت اله حیات الغیب افزود: با راه اندازی دستگاه ‘ایکس ری’، از ورود اشیاء ممنوعه به درون زندان جلوگیری و کنترل می گردد.
وی تأکید کرد: دستگاه ‘ایکس ری’ بسیار پیشرفته، قادر است در کمترین زمان ممکن محتویات اجناس و کالاهای ورودی به زندان را تا عمق ۳۰ سانتی متری شناسایی نماید.
حیات الغیب تأکید کرد: با راه اندازی این دستگاه، از انجام دوباره‌کاری و کنترل‌های غیراستاندارد و در نتیجه اتلاف وقت جلوگیری می شود و سرعت عمل همکاران در زمینه بازرسی اجناس فروشگاه ها افزایش یافته است.
مدیرکل زندانهای فارس افزود: از دیگر مزایای دستگاه این است که وضعیت بهداشت محیط مبادی ورودی ارتقاء یافته است.
وی یادآور شد: این دستگاه به منظور کنترل اشیاء، کالاها، موادغذایی و فلزات مود استفاده قرار می گیرد و به منظور مقابله و پیشگیری از ورود اشیاء ممنوعه و مواد مخدر به درون زندان ها توسط اشخاص، به دستگاه دیگری در این زمینه نیاز است و برای تحقق این مهم اعتبارات و بودجه هنگفت لازم است تا همه زندان ها را به فناوری های پیشرفته مجهز کنیم.
شایان ذکر است در بازدید از زندان های شیراز، مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی اداره کل زندان های فارس در کابین ملاقات عمومی و دستگاه ایکس ری در ورودی گیت امنیتی زندان مرکزی شیراز با حضور رئیس کل دادگستری فارس و اعضای شورای قضایی استان راه اندازی گردید.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*