اخبار کوتاه

معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها در آیین تکریم و معارفه مدیرکل زندان های فارس: هدف و رسالت سازمان، اصلاح، بازسازی شخصیت زندانی و دستیابی به امنیت، ایجاد نظم و تحقق عدالت است

معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل پیشین و جدید زندان های فارس ضمن قدردانی از اقدمات صورت گرفته در زمان تصدی سید حشمت اله حیات الغیب مدیرکل پیشین زندان های استان گفت: جرم و جنایت همزاد زندگی جمعی و اجتماعی بشر بوده و از زمانی که بشر زندگی اجتماعی را تشکیل داد بحث وقوع جرم و جنایت در جامعه بشری و به تبع آن تدوین قوانین و اجرای مجازات شکل گرفت و اجرای مجازات های غالباً خشن و غیرمتناسب با جرم ارتکابی در اجرای سیاست های کیفری مطرح بوده و با نگاه ارعاب و انتقام از مجرم اجرا گردیده است.

ابوالفضل حجتی پور اظهار داشت: در قرون متمادی فقط جرم و مجرم مدنظر بوده و به سایر مسائل جانبی توجهی نمی شده است ولی بعدها این شرایط تغییر کرده و سیاست کیفری به سیاست عدالت ترمیمی ارتقاء پیدا کرده است که در عدالت ترمیمی هم به بزهکار و هم به بزه دیده و جامعه متأثر از جرم و در یک نگاه جامع، حتی به آینده خانواده بزه دیده نیز توجه شده است.
وی با بیان اینکه اگر قرار است مجرم مجازات شود حقوق بزه دیده نیز باید درنظر گرفته شود و خانواده بزهکار نیز مورد توجه باشد گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی تمامی قوانین موضوعه با نگاه عدالت ترمیمی مورد توجه قرار گرفته و قانون اساسی ما یک قانون حقوقی و مبتنی بر سیاست عدالت ترمیمی است.
معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها یادآور شد: نگاه اولی و عامیانه این می باشد که زندان، صرفاً اجرای مجازات حبس را برعهده داشته و فرد زندانی را در یک چهاردیواری نگهداری می کنند لیکن واقعیت این است که کار زندان تنها این نیست بلکه در حوزه های مختلف اصلاحی و تربیتی، اقدامات ویژه ای را انجام می هند به گونه ای که فقط در حوزه بهداشت فردی و سلامت زندانیان سازمان زندان ها، میلیاردها تومان هزینه می کند.
حجتی پور افزود: آن چه مرتبط با مهارت های شغلی است درکارگاه های اشتغال و حرفه آموزی زندان ها وجود دارد و زندانیان مهارتهای شغلی را فرا می گیرند و اکثر زندانیانی که مهارت آموزی داشته اند پس از آزادی، بازگشت به زندان کمتری داشته اند.
وی اضافه کرد: بیش از ۲۵۰ مرکز انجمن حمایت با مسؤولیت سازمان زندان ها، و همکاری دادستان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای مرتبط در جهت کمک به خانواده های زندانیان در کشور وجود دارد که این مراکز حمایتی در قالب همان عدالت ترمیمی مسؤولیت کمک به خانواده زندانیان نیازمند را برعهده دارند.
معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها یادآور شد: در سال بیش از ۲۵ میلیارد تومان با همت و کمک خیرین، کمک نقدی به خانواده های زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت داریم.
حجتی پور گفت: در حوزه نماز بیش از ۱۱ سال است که سازمان زندان ها به عنوان سازمان برتر در امر اقامه نماز جماعت معرفی گردیده است و همچنین در حوزه اجرای برنامه های کاهش آسیب های اجتماعی در دو سال اخیر به عنوان سازمان برتر انتخاب شده است.
وی ادامه داد: هدف و رسالت سازمان، اصلاح، بازسازی شخصیت زندانی و دستیابی به امنیت، ایجاد نظم و تحقق عدالت است.
معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها اضافه کرد: تغییر و تحول مدیریت در سازمان زندان ها همیشه مدنظر بوده است و هدف سازمان از ایجاد تغییرات، انتخاب مدیران شایسته در جهت نیل به اهداف سازمانی است.
حجتی پور همچنین اظهار داشت: آقای ابراهیمی مدیرکل زندان های فارس، با سابقه ای درخشان در حوزه های مختلف فعالیت داشته اند و از مدیران انقلابی و پاکدست هستند که به همدلی و همکاری دستگاه قضایی، اجرایی و آحاد مردم خصوصاً خیرین نیک اندیش در جهت کمک به خانواده های زندانیان نیاز دارند تا در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی به آن اهداف سازمانی دست یابند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس گفت: بیشترین حوزه قضایی و زندان در استان فارس وجود دارد و اداره کردن این جمعیت کیفری، کار بسیار سختی است.
حجت الاسلام رجایی نسب افزود: در زمان مدیریت آقای حیات الغیب، تحول قابل ملاحظه ای در سطح زندان های استان انجام شده است که جای قدردانی دارد.
وی ادامه داد : از خدمات روحانیونی که در زندان ها کار فرهنگی می کنند و در زمینه اصلاح و تربیت قدم های خوبی برداشته اند تشکر می کنیم و برخی از این خدمات باید به صورت الگوی کشوری معرفی شود.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس اظهار داشت: سازمان زندان ها در بحث مجازات های جایگزین حبس، باید در کنار دادگستری تلاش نماید تا استفاده از مجازت های جایگزین حبس نهادینه شود.
رجایی نسب تاکید کرد: برای کاهش جمعیت کیفری، در استان تلاش می کنیم و باید فکر اساسی شود که فقط مجرمین واقعی به زندان معرفی شوند.
سید حشمت اله حیات الغیب افزود: در زندان های استان۲۰ زندان و مراکز اصلاحی و تربیتی وجود دارد و سرانه فضای نگهداری زندانیان از ۵/۵ متر در سال ۹۳ به بیش از ۵/۹ متر در سال ۹۸ افزایش یافته است.
وی ادامه داد: برای افزایش امنیت در زندان ها؛ دوربین های مداربسته در استان بروز رسانی و افزایش یافته اند.

مدیرکل پیشین زندان های فارس نیز گزارشی از خدمت ۵۴ ماهه در استان فارس ارائه کرد و گفت: این اداره کل در مدت ۵ سال گذشته بالغ بر ۵۰ هزار متر مربع فضای فیزیکی به زندان های استان اضافه و میزان بیش از ۱۴۰هزار متر مربع فضای موجود زندان ها را بازسازی و بهسازی کرده است.
مدیرکل پیشین زندان های فارس اضافه کرد: دو دستگاه ایکس ری در مبادی ورودی زندان های مرکزی شیراز و مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیراز با هدف جلوگیری از ورود اشیاء ممنوعه به داخل زندان ها نصب و راه اندازی شده است.
حیات الغیب افزود: کسب رتبه برتر بازدید مسؤولان قضایی و قضات از زندان های استان فارس در بین زندان های کشور در زمینه ی حقوق شهروندی طی سال های متوالی به طوری که در طول ۵ سال گذشته مسؤولان قضایی و قضات بیش از ۳۳۰۰۰ بازدید از زندان های استان داشته اند.
وی اضافه کرد: زندانیان واجد شرایط در قالب ۱۲۰ رشته در گرایش های مختلف حرفه آموزی شرکت و بیش از ۳۵ هزار گواهینامه مهارت فنی به زندانیان که در دوره های آموزشی شرکت کرده اند اعطاء شده است.
مدیرکل پیشین زندان های فارس گفت: تعداد ۱۵ مدرسه قرآنی و دارالقرآن در زندان های فارس دایر است و بیش از ۷۰درصد زندانیان در برنامه های آموزشی شامل روخوانی، روانخوانی، مفاهیم و ترجمه، صوت و لحن و حفظ قرآن فعالیت دارند که از این تعداد ۱۴۵۱نفر از یک جزء تا کل قرآن را حفظ کرده اند.
حیات الغیب در ادامه اظهار داشت: در طول خدمت در فارس بهره فراوانی از آموزه های انسانی، اخلاقی، علمی و تجربیات مدیران توانمند و همکاران پرتلاش و اندیشمند زندان ها در استان فارس داشته است و از زحمات کارکنان قدردانی کرد.

مدیرکل جدید زندان های فارس گفت: زندانبانی اسلامی در حالی در گام دوم انقلاب به حیات خود ادامه می دهد که شاهد رشد و پویایی بی نظیر آن و دستاوردهای قابل توجهی که حاصل مدیریت مدیران مدبر و آینده نگر و هوشمند ارشد سازمانی و تلاش و اراده بی نظیر کارکنان سخت کوش و پرتلاش در سراسر کشور می باشد هستیم و این دستاوردها در زندانبانی اسلامی بی نظیر است.
اسحاق ابراهیمی افزود: زندانبانی اسلامی با ذخیره تجارب و دستاوردهای دهه های گذشته خود، نیازمند حرکت علمی تر برای دستیابی به ارزش ها و اهداف بزرگ و متعالی خود می باشد.
وی اضافه کرد: این مهم محقق نمی گردد مگر آنکه بتوانیم با ایمان به پروردگار و عزمی راسخ و اجماع آراء و نظرات همه صاحبان تجربه و علم زندانبانی به شیوه های کاملاً علمی و نگرش نو به موضوع داشته باشیم.
مدیرکل جدید زندان های فارس ادامه داد: لازم است با شیوه های جدید در اداره زندان و توسعه کمی و کیفی فرایندهای مختلف، زمینه سالم سازی محیط زندان را در کنار ارتقاء امنیت آن فراهم آوریم و از دغدغه های بزرگ زندانبانی امروز دست یافتن و رسیدن به راه حل ها و راهکارهای مؤثرتر و کارآمدتر برای کاهش جمعیت کیفری و کاهش آسیب های فردی و اجتماعی و روانی و خانوادگی در مجازات حبس، سالم سازی محیط زندان، باز اجتماعی نمودن مجرمین به عنوان یک زیرساخت ارتقاء امنیت زندان ها می باشد.
وی تأکید کرد: تلاش های انجام گرفته در دهه های گذشته توانسته تصویری روشن از موفقیت ها را به نمایش بگذارد اما به این میزان اقدامات نباید بسنده کرد.
ابراهیمی افزود: لازمه تحقق اهداف بزرگ سازمانی و اهداف قانون گذار از اعمال مجازات حبس، فراهم آوردن بستر لازم چه از لحاظ فضای فیزیکی و منابع مالی و انسانی و چه از نظر داده ها، برنامه ها و راهکارهای نرم افزاری و عملیاتی می باشد اما هنر مدیریت زندان در برهه کنونی، بهره وری از امکانات و منابع موجود می باشد و آنچه می تواند باعث بهره وری منابع محدود موجود شود برنامه ریزی صحیح، کارامد، نوآورانه و خلاقانه است.
مدیرکل جدید زندان های فارس گفت: اینک که توفیق خدمتگزاری در استان فارس مهد فرهنگ و ادب و ایثارگری و مجاهدت در حوزه زندانبانی فراهم شده است اولین و مهمترین رویکرد مدیریتی این است که با خردجمعی و ابداع روش های خلاقانه و نوآورانه در راستای اجرای مطلوب برنامه های سازمانی گام برداریم.
وی یادآور شد: در زمان مدیریت آقای حیات الغیب و مدیران پیشین، در زمینه زیرساخت های فیزیکی و فضای زندان ها اقدامات خوبی انجام شده است و بدون شک با این بستر آماده، باید برای تحقق اهداف سازمانی تلاش کنیم.
ابراهیمی گفت: برای تحقق این مهم به حمایت ها، رهنمودها و همدلی مسؤولین ارشد قضایی، اجرایی و امنیتی استان به ویژه رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان و سایر مسؤولین قضایی و مشارکت همکاران در حوزه های مختلف زندانبانی نیاز است.
مدیرکل جدید زندان های فارس همچنین اشاره ای به برنامه های کلان خود در زندان ها کرد و گفت: توسعه زیرساخت های زندانبانی، ارتقاء امنیت و اصلاح و تربیت زندانیان، شایسته سالاری، نوآوری و خلاقیت مدیریتی در انتخاب مدیران توانمند و ارتقاء توانمندی های منابع ارزشمند انسانی، از برنامه های مهم در دوران مدیریت در فارس است.
وی تأکید کرد: توجه همه جانبه به فرایندهای اصلاحی و تربیتی، رشد و ارتقاء آن ها با هدف کاهش نرخ بازگشت به زندان و بازاجتماعی نمودن زندانیان، کنترل و بهره وری مناسب از منابع مالی و بسترسازی شفاف در حوزه مالی از دیگر برنامه هاست.
ابراهیمی ادامه داد: استفاده از ظرفیت های قانونی و سازمانی موجود و ارتقاء آنها به منظور استفاده از خرد جمعی و تولید علم و ایده های برتر و مؤثرتر در حوزه زندانبانی و برنامه ریزی برای استفاده بهینه و مؤثر از فن آوری های روز به ویژه فن آوری های هوشمند در اداره زندان ها مورد تأکید است.

در ادامه با حضور معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها و جمعی از مسؤولین زندان های استان از زندان مرکزی شیراز بازدید و با تعدادی از زندانیان چهره به چهره ملاقات شد و در بازدید از کانون اصلاح و تربیت شیراز، مجتمع رفاهی و آموزشی اداره کل زندان ها در کانون افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
شایان ذکر است در این مراسم اعضای شورای قضایی، مدیران دستگاه های اجرایی و امنیتی و رضایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، رؤسای زندان ها و جمعی از کارکنان حضور داشتند.