نشست شورای اداری و برنامه ریزی زندان های فارس برگزار شد

نشست شورای اداری و برنامه ریزی زندان های فارس با حضور مدیرکل زندان ها، معاونین، مسؤولین ستادی، رؤسای زندان های تابع استان، مدیر نمایندگی ستاد دیه، مدیر نمایندگی بنیاد تعاون زندانیان فارس، کاشفی قاضی ناظر بر زندان های شیراز، در سالن اجتماعات اداره کل زندان های فارس برگزار شد.

سید حشمت اله حیات الغیب مدیرکل زندان های فارس ضمن تبریک انتصاب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه و فرا رسیدن ماه پرفیض و برکت رجب، با اشاره به عفو مقام معظم رهبری در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تاکنون تعداد زندانیان مشمول عفو در استان فارس ، ۶۲۷۰نفر می باشند که از این تعداد ۴۱۶۲نفر آزاد و ۲۱۰۸ نفر مشمول تخفیف و یا تعلیق مجازات شده اند.
مدیرکل زندان های فارس افزود: تأمین امنیت، یکی از اولویت‌های مهم سازمان است که باید در رأس برنامه رؤسای زندان‌ها و مسؤولین حفاظتی و امنیتی قرار گیرد.
حیات الغیب تأکید کرد: طبقه‌بندی زندانیان، جداسازی متهمین از محکومین، تعیین و تکلیف زندانیان تحت قرار، باید با دقت مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.
وی ادامه داد: توجه به بحث شورای طبقه بندی، مهیاکردن شرایط آزادی مشروط، اعسار، مرخصی های پایان حبس، اشتغال بکار و تخفیف مجازات با توجه به تأسیسات قانونی جدید باید با پیگیری رؤسای زندان ها و مددکاران برای زندانیان واجد شرایط فراهم گردد.
مدیرکل زندان های فارس یادآور شد: لازم است از تمام ظرفیت‌ها برای آزادی زندانیان واجد شرایط به ویژه زندانیان ناتوان مالی اعم از عمد و غیرعمد و زندانیان صعب العلاج استفاده شود.
حیات الغیب افزود: کاهش جمعیت کیفری در سال جدید باید مورد اهتمام و توجه همکاران باشد و نسبت به ورودی و خروجی زندانیان در سال آینده برنامه داشته باشیم وکنترل ورودی زندانیان هرچند ممکن است در اختیار ما نباشد ولی با هماهنگی مراجع قضائی این کار شدنی و قابل‌کنترل است.
وی تأکید کرد: ما می‌توانیم نگاه قضات را تغییر بدهیم که نگاه حبس محور نداشته باشند و برای جرایمی که ضرری برای جامعه ندارد مجازات های جایگزین حبس درنظر بگیرند.
این مقام مسؤول در زندان های استان اضافه کرد: نگاه حمایتی به خانواده زندانیان، تقویت انجمن‌های حمایت و تأکید بر زیر پوشش قرار دادن خانواده‌های زندانیان نیازمند و افزایش آمار این خانواده ها در دستور کار سرپرست مرکز خدمات حمایتی قرار گیرد.
حیات الغیب ادامه داد: نظم و انضباط در امور و محیط کار، ارتقاء بهداشت محیط درون زندان ها، استفاده از ظرفیت‌های درون ‌و برون‌سازمانی برای ارتقاء امور زندان‌ها لازم است در برنامه های رئیس زندان ها قرار گیرد.
مدیرکل زندان های فارس گفت: مدیر زندان باید مروج روحیه همدلی و همبستگی بین نیروها باشد و از روزمرگی پرهیز و نیروها را به عملکرد خلاقانه تشویق کند.
وی با تأکید بر دقت در نظارت و بازرسی از درون اندرزگاه ها اظهار داشت: الحمدالله در سال‌های اخیر مخصوصاً در سال جاری اقدامات خوبی در جهت جلوگیری از ورود اشیاء ممنوعه در زندان ها انجام‌گرفته است و این اقدامات باید تقویت شوند.
مدیرکل زندان های فارس ادامه داد: توسعه فعالیت‌های فرهنگی و برنامه های اصلاحی و تربیتی و اشتغال و حرفه آموزی زندانیان مورد اهتمام رؤسای زندان ها و حوزه معاونت سلامت قرار گیرد و بازنگری در فرآیندهای برنامه‌های اصلاحی و تربیتی، اشتغال و حرفه‌آموزی و نهادینه شدن فرهنگ نماز در مجموعه در دستور کار قرار گیرد.
حیات الغیب یادآورشد: اعمال ماده ۳ در مورد محکومیت‌های مالی و پیگیری جدی و عملی در خصوص زندانیان جرائم غیر عمد به‌ویژه مهریه، نفقه و پرونده زندانیان جرائم غیر عمد ستاد دیه استان باید با عزم جدی‌تری در سال جدید دنبال شود.
مدیرکل زندان های فارس ادامه داد: حضور مستمر قضات در زندان‌ها، پیگیری و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس، توسعه و تقویت شعبات شوراهای حل اختلاف درون زندان ها پیگیری شود.
وی یادآور شد: توجه به تکریم ارباب‌رجوع، میز خدمت و معطل نکردن مردم در ملاقات ها و پاسخگویی به خانواده زندانیان و رعایت حقوق شهروندی زندانیان مورد اهتمام جدی قرار گیرد.
حیات الغیب تأکید کرد: پرهیز از اسراف و رعایت صرفه‌جویی در تمام ابعاد و امور زندان مدنظر قرار گیرد.
مدیرکل زندان های فارس گفت: به کارکنان وظیفه از نظر روحی، روانی و آموزشی و خوشایندسازی محیط کاری آنان توجه ویژه شود.
وی همچنین بر توانمندسازی نیروهای تحت امر از نظر کارائی و اثربخشی و بهره‌وری سازمانی تأکید کرد و گفت: واحدهای مددکاری درون زندان‌ها و افزایش سطح مداخله آنان برای زندانیان واجد شرایط تقویت شود.
فرهاد سالاری مدیر بنیاد تعاون زندانیان مطالبی در حوزه ارتقای فعالیت های اشتغال و درآمدزایی در زندان های استان بیان کرد.
در ادامه جلسه، مدیرکل زندان های فارس از سید معین موسوی، مهدی حسن پور و امان اله سلطانی که به درجه بازنشستگی نائل شده بودند و همچنین از عملکرد مطلوب امین کاشفی قاضی ناظر زندان های شیراز قدرانی با اهداء لوح سپاس قدردانی کرد.
همچنین رؤسای زندان های مرکزی شیراز و مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی با توجه به حمایت های بی شائبه مدیرکل زندان های استان در سال ۹۷ از زحمات وی قدردانی کردند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*