نشست «کتابخوان بند» در زندان مرکزی شیراز برگزار با رونمایی از ٢ کتاب یکی از مددجویان اندرزگاه قرآن و عترت زندان مرکزی شیراز و معرفی ٥ کتاب توسط مسئولان و مددجویان این زندان برگزار شد

صابر سهرابی در این برنامه که مناسبت هفته کتاب استان فارس توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس و با همکاری اداره کل زندان های فارس برگزار شد گفت: در جامعه ای که فرهنگ کتابخوانی متبلور باشد بدون شک آسیب های اجتماعی کاهش خواهد یافت.
صابر سهرابی با انتقاد از بروز فرهنگ تجمل حتی نسبت به موضوع کتاب تصریح کرد: متأسفانه برخی با وجود داشتن کتابخانه های بزرگ و لوکس حتی یک خط کتاب هم نمی خوانند و بسیاری از مردم علاقه مند از داشتن کتاب محرومند.

دبیر انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس گفت: بر همین اساس کتاب باید به یک فرهنگ و مطالبه عمومی در میان همه اقشار تبدیل شود که در این میان آموزش به کودکان نقش مهمی دارد. سهرابی با بیان اینکه کتاب باید برای کودکان تبدیل به یک الگو شود خاطرنشان کرد: برنامه های ترویجی و فرهنگی در حوزه کتابخاونی بیشتر بر حوزه کودک، نوجوان و خانواده متمرکز خواهد شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از اهدای ٥٠٠ جلد کتاب به هر یک از زندان های تازه تأسیس استان فارس خبر داد و گفت: امیدواریم شرایط به گونه ای از نظر اجتماعی پیش رود که نیازی به افزایش تعداد زندان ها نباشد اما در حال حاضر باید برای همه زندان های جدید پیوست های فرهنگی در نظر گرفته شود که اداره کل زندان های فارس در این مسیر موفقیت های زیادی به دست آورده و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس هم در این راه حتما به میدان خواهد آمد.

سهرابی گفت: در صورت فراهم شدن فضای مناسب، هنرمندان موسیقی و تئاتر شیراز برای اجرای برنامه و آموزش مددجویان زندان های فارس آمادگی دارند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس سخنران دیگر مراسم بود که دومین نشست کتابخوان را یکی از اتفاقات مهم هفته کتاب امسال دانست و گفت: نشست های اختصاصی کتابخوان برای اقشار مختلف جامعه همچون پزشکان، اساتید دانشگاه، پاکبانان و … برگزار می شود که کتابخوان بند برای مددجویان زندان یکی از منحصربه فرد ترینِ این نشست ها است.

روح اله منوچهری به وجود ١۹ کتابخانه مشارکتی در سطح زندان های استان فارس اشاره و تأکید کرد: مددجویان زندان های فارس با بهره بردن از کتاب علاوه بر زنده نگه داشتن روح امید در خود، اتفاقات خوبی را در رویدادهای کتابخوانی همچون جشنواره کتابخوانی رضوی رقم زده اند.

رییس دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به ابیاتی از مولانا جلال الدین بلخی گفت: انسان به هر سمتی که حرکت کند شکل همان را بخود می گیرد بنابراین کتاب و کتابخوانی ، انسان را به اندیشه های والای آن نزدیک می کند.

وی ابراز امیدواری کرد: با کتابخوانی و بالا رفتن سطح آگاهی و دانش زندگی پس از آزادی مددجویان پربار باشد و خاطره های تلخ را با امید به آینده و حرکت رو به جلو از یاد ببرند.

معاون سلامت و اصلاح و تربیت اداره کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان فارس نیز با اشاره به وجود بیش از ٨٠هزار جلد کتاب در ١۹ کتابخانه مشارکتی در زندان های استان گفت: کتابخوانی ضرورتی اجتناب ناپذیر در جامعه است که برای تبدیل شدن به یک فرهنگ عمومی باید فضا طوری ترسیم شود که کتاب، نیاز بی پایان جامعه باشد.

کیشانی با تأکید بر اینکه کتابخوانی نباید به قشر خاصی از جامعه اختصاص داده باشد گفت: ایجاد میل و انگیزه در افکار آحاد جامعه مهمترین موضوع در ترویج کتابخوانی است که نشست خوان کتابخوان بند برای مددجویان، در همین مسیر گام بر می دارد.

وی با اشاره به وجود تعداد زیادی از مددجویان کتابخوان در زندان های فارس گفت: استان فارس همواره در حوزه های مختلف فرهنگی و به ویژه کتابخوانی جزء سه استان برتر کشور در سالیان اخیر بوده است و امیدواریم با همکاری های بیشتر دستگاه های فرهنگی از نظر سخت افزاری شرایط بهتری هم فراهم شود.

در ادامه ٥ کتاب توسط دو کارمند اداره کل زندان های فارس و ٣ کتاب نیز توسط مددجویان زندان مرکزی شیراز معرفی و از دو کتاب یکی از مددجویان رونمایی شد.

همچنین توسط ستاد اجرایی پایتخت کتاب ایران در شیراز تفاهم نامه سه جانبه ای میان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، اداره کل کتابخانه های عمومی فارس و اداره کل زندان های و اقدامات تأمینی و تربیتی استان با موضوع گسترس کتاب و کتابخوانی در زندان مرکزی شیراز به امضا رسید.
نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*